Nechajte minulosť v minulosti

„Nelipnite na hriechoch a chybách včerajška do takej miery, že vám neostáva energia a myšlienková kapacita pre život v prítomnosti. A nemyslite si, že hriechy a chyby minulosti vám môžu brániť v úspešnom a príjemnom živote v súčasnosti.“ James Allen
Nechajte minulosť v minulosti
Citát od Jamesa Allena z knihy „Ako človek zmýšľa“ hovorí jasnou rečou. Lipnutie na hriechoch z minulosti nám odčerpáva energiu. Skôr ako začnete čítať tento článok je dobré si uvedomiť fakty. Nehovorím tu o spomienkach na minuloročnú dovolenku medzi priateľmi. Nehovorím o skúsenostiach z pozície, ktorú ste zastávali pred rokom. Dokonca nehovorím ani o poučeniach z minulého vzťahu. Hovorím o neustálom prehrabávaní sa v konkrétnom probléme, či problémoch, hriechoch, krivdách, situáciach pri ktorých máme hrče v hrdle, stiahnutý žalúdok a búšenie srdca.

Hovorí sa, že väčšina konverzácií medzi mužmi po štyridsiatke sa točí okolo minulosti. Niekedy o „starých dobrých časoch“, inokedy o nepodarenom obchode, o „keby som len mal“, príbehoch o premárnených šanciach.

Či už myslíte na minulosť, prítomnosť, alebo budúcnosť zákon príťažlivosti vám pritiahne do života presne to na čo myslíte, ako sa cítite, ako hovoríte i ako konáte. Ste doslova produktom vlastných myšlienok. Váš vonkajší svet je verným zrkadlom Vášho vnútorného sveta.

Neustálym riešením minulosti, ste akoby v začarovanom kruhu z ktorého neviete vyjsť von. Výrazne sa ochudobňujete o blahodárnu energiu prítomného času. Vaše myšlienky na minulosť sú dominantné. A to je chyba.

„Pre posun dopredu dnes potrebujete povedať zbohom
poraneniam, tragédiám a závažiam včerajška.
Nemôžete postaviť pomník starým problémom a očakávať, že
vás neúspechy posunú dopredu.“
John Maxwell


Budem úprimný, touto skúsenosťou som si prešiel. Mnoho krát. Vďaka literatúre som pochopil, že ak chcem mať pozitívnu budúcnosť, musím zmeniť svoje myslenie. To je teória, ktorú som čítal takmer v každej knihe osobného rastu. Aby som si ju potvrdil, bolo ju potrebné zaviesť do praxe. To, čo ste dnes, to nie ste Vy. Je to len pozostatok Vašich myšlienok z minulosti. Ak chcete zmeniť svoju budúcnosť, začnite so zmenou myslenia ešte dnes. A na to potrebujete energiu.

Je načase urobiť si revíziu a otvorene si povedať čo Vás ťaží. Priznajte si ak Vás niečo bolí. Ak potrebujete odpustiť, odpustite. Rozhodnite sa nechať minulosť v minulosti a pokračujte ďalej. Dám Vám otázku: „Čo môžte zmeniť na tom, čo ste robili dnes ráno o 6:30?“ Presne tak – NIČ!

Určite nájdete desiatky článkov o tom, ako sa poučiť z minulosti. To najlepšie vás rozhodne ešte len čaká, pokiaľ sa na svoje „chyby“ budete pozerať ako na nevyhnutné lekcie, ktoré vám život prináša. Ak pochopíte, že každá taká lekcia v sebe nesie istú životnú múdrosť, porozumiete, ako váš život obohacujú.

„V živote neexistujú žiadne chyby, iba skúsenosti.“

Na záver by som Vás chcel vyzvať k činu, k rozhodnutiu. Môžete prečítať desiatky múdrych kníh na túto tému, články tomuto podobné, dokonca navštíviť top semináre známych rečníkov, ale ak sa pevne nerozhodnete niečo zmeniť – zmena nenastane. Aký je vstup, taký bude výstup. Prax hovorí, že ak neurobíte do 72 hodín prvý zásadný čin, šanca na úspech sa zmenšuje. Povedali ste si: „… ale on mi ukradol …, … ale ona mi tak veľmi ublížila …, … ale on ma zradil!, … ale ja som už toľko krát zlyhal!“ To sú všetko len keci a výhovorky. Ako veľmi chcete zmenu?!

„A nemyslite si, že hriechy a chyby minulosti vám môžu
brániť v úspešnom a príjemnom živote v súčasnosti.“
James Allen


Zdroj: www.pozitivnemysliet.sk